IRF60R217.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IRF60R217.
| Imagen |
| Series | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ | StrongIRFET™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 58A (Tc) | 58A (Tc) | 58A (Tc) | 58A (Tc) | 58A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V | 6V, 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 9.9mOhm @ 35A, 10V | 9.9mOhm @ 35A, 10V | 9.9mOhm @ 35A, 10V | 9.9mOhm @ 35A, 10V | 9.9mOhm @ 35A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 3.7V @ 50µA | 3.7V @ 50µA | 3.7V @ 50µA | 3.7V @ 50µA | 3.7V @ 50µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 66 nC @ 10 V | 66 nC @ 10 V | 66 nC @ 10 V | 66 nC @ 10 V | 66 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 2170 pF @ 25 V | 2170 pF @ 25 V | 2170 pF @ 25 V | 2170 pF @ 25 V | 2170 pF @ 25 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) | 83W (Tc) |