IPDD60R150G7XTMA1.pdf
| Imagen |
| Series | CoolMOS™ G7 | CoolMOS™ G7 | CoolMOS™ G7 | CoolMOS™ G7 | CoolMOS™ G7 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) | 16A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 150mOhm @ 5.3A, 10V | 150mOhm @ 5.3A, 10V | 150mOhm @ 5.3A, 10V | 150mOhm @ 5.3A, 10V | 150mOhm @ 5.3A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4V @ 260µA | 4V @ 260µA | 4V @ 260µA | 4V @ 260µA | 4V @ 260µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 23 nC @ 10 V | 23 nC @ 10 V | 23 nC @ 10 V | 23 nC @ 10 V | 23 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 902 pF @ 400 V | 902 pF @ 400 V | 902 pF @ 400 V | 902 pF @ 400 V | 902 pF @ 400 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 95W (Tc) | 95W (Tc) | 95W (Tc) | 95W (Tc) | 95W (Tc) |