RB500V-40TE-17.pdf
| Imagen |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | 6pF @ 10V, 1MHz | 6pF @ 10V, 1MHz | 6pF @ 10V, 1MHz | 6pF @ 10V, 1MHz | 6pF @ 10V, 1MHz |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 10 V | 1 µA @ 10 V | 1 µA @ 10 V | 1 µA @ 10 V | 1 µA @ 10 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA | 100mA |
| Operating Temperature | 125°C (Max) | 125°C (Max) | 125°C (Max) | 125°C (Max) | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450 mV @ 10 mA | 450 mV @ 10 mA | 450 mV @ 10 mA | 450 mV @ 10 mA | 450 mV @ 10 mA |