RB218NS150FHTL.pdf
| DiodeType | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage-DCReverse(Vr)(Max) | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current-AverageRectified(Io)(perDiode) | 20A | 20A | 20A | 20A | 20A |
| Voltage-Forward(Vf)(Max)@If | 880 mV @ 10 A | 880 mV @ 10 A | 880 mV @ 10 A | 880 mV @ 10 A | 880 mV @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| ReverseRecoveryTime(trr) | 14.8 ns | 14.8 ns | 14.8 ns | 14.8 ns | 14.8 ns |
| Current-ReverseLeakage@Vr | 20 µA @ 150 V | 20 µA @ 150 V | 20 µA @ 150 V | 20 µA @ 150 V | 20 µA @ 150 V |