RB168MM-60TR.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RB168MM-60TR.
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.5 µA @ 60 V | 1.5 µA @ 60 V | 1.5 µA @ 60 V | 1.5 µA @ 60 V | 1.5 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Operating Temperature | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 680 mV @ 1 A | 680 mV @ 1 A | 680 mV @ 1 A | 680 mV @ 1 A | 680 mV @ 1 A |