| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 20 V | 1 mA @ 20 V | 1 mA @ 20 V | 1 mA @ 20 V | 1 mA @ 20 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V | 20 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | 1A | 1A | 1A | 1A |
| Operating Temperature | 125°C | 125°C | 125°C | 125°C | 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 420 mV @ 1 A | 420 mV @ 1 A | 420 mV @ 1 A | 420 mV @ 1 A | 420 mV @ 1 A |