RB068LAM-40TFTR.pdf
| Imagen |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 40 V | 1 µA @ 40 V | 1 µA @ 40 V | 1 µA @ 40 V | 1 µA @ 40 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A |
| Operating Temperature | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) | 150°C (Max) |