IXGN82N120B3H1.pdf
| Imagen |
| Fabricante | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS | IXYS |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | GenX3™ | GenX3™ | GenX3™ | GenX3™ | GenX3™ |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| IGBTType | PT | PT | PT | PT | PT |
| Configuration | Single | Single | Single | Single | Single |
| Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) | 1200 V | 1200 V | 1200 V | 1200 V | 1200 V |
| Current-Collector(Ic)(Max) | 145 A | 145 A | 145 A | 145 A | 145 A |
| Power-Max | 595 W | 595 W | 595 W | 595 W | 595 W |
| Vce(on)(Max)@VgeIc | 3.2V @ 15V, 82A | 3.2V @ 15V, 82A | 3.2V @ 15V, 82A | 3.2V @ 15V, 82A | 3.2V @ 15V, 82A |
| Current-CollectorCutoff(Max) | 50 µA | 50 µA | 50 µA | 50 µA | 50 µA |
| InputCapacitance(Cies)@Vce | 7.9 nF @ 25 V | 7.9 nF @ 25 V | 7.9 nF @ 25 V | 7.9 nF @ 25 V | 7.9 nF @ 25 V |