IPB048N15N5LFATMA1.pdf
| Imagen |
| Series | OptiMOS™-5 | OptiMOS™-5 | OptiMOS™-5 | OptiMOS™-5 | OptiMOS™-5 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| FETType | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel | N-Channel |
| DraintoSourceVoltage(Vdss) | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V | 150 V |
| Current-ContinuousDrain(Id)@25°C | 120A (Tc) | 120A (Tc) | 120A (Tc) | 120A (Tc) | 120A (Tc) |
| DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn) | 10V | 10V | 10V | 10V | 10V |
| RdsOn(Max)@IdVgs | 4.8mOhm @ 100A, 10V | 4.8mOhm @ 100A, 10V | 4.8mOhm @ 100A, 10V | 4.8mOhm @ 100A, 10V | 4.8mOhm @ 100A, 10V |
| Vgs(th)(Max)@Id | 4.9V @ 255µA | 4.9V @ 255µA | 4.9V @ 255µA | 4.9V @ 255µA | 4.9V @ 255µA |
| GateCharge(Qg)(Max)@Vgs | 84 nC @ 10 V | 84 nC @ 10 V | 84 nC @ 10 V | 84 nC @ 10 V | 84 nC @ 10 V |
| Vgs(Max) | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V | ±20V |
| InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds | 380 pF @ 75 V | 380 pF @ 75 V | 380 pF @ 75 V | 380 pF @ 75 V | 380 pF @ 75 V |
| FETFeature | - | - | - | - | - |
| PowerDissipation(Max) | 313W (Tc) | 313W (Tc) | 313W (Tc) | 313W (Tc) | 313W (Tc) |