FGH40T100SMD-F155.pdf
| Imagen |
| Fabricante | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi | onsemi |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | - | - | - | - | - |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) | 1000 V | 1000 V | 1000 V | 1000 V | 1000 V |
| Current-Collector(Ic)(Max) | 80 A | 80 A | 80 A | 80 A | 80 A |
| Current-CollectorPulsed(Icm) | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A | 120 A |
| Vce(on)(Max)@VgeIc | 2.3V @ 15V, 40A | 2.3V @ 15V, 40A | 2.3V @ 15V, 40A | 2.3V @ 15V, 40A | 2.3V @ 15V, 40A |
| Power-Max | 333 W | 333 W | 333 W | 333 W | 333 W |
| InputType | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| GateCharge | 398 nC | 398 nC | 398 nC | 398 nC | 398 nC |
| Td(on/off)@25°C | 29ns/285ns | 29ns/285ns | 29ns/285ns | 29ns/285ns | 29ns/285ns |
| TestCondition | 600V, 40A, 10Ohm, 15V | 600V, 40A, 10Ohm, 15V | 600V, 40A, 10Ohm, 15V | 600V, 40A, 10Ohm, 15V | 600V, 40A, 10Ohm, 15V |