| Imagen |
| Fabricante | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Series | MPC86xx | MPC86xx | MPC86xx | MPC86xx | MPC86xx |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| CoreProcessor | PowerPC e600 | PowerPC e600 | PowerPC e600 | PowerPC e600 | PowerPC e600 |
| Speed | 1.25GHz | 1.25GHz | 1.25GHz | 1.25GHz | 1.25GHz |
| Co-Processors/DSP | - | - | - | - | - |
| RAMControllers | DDR, DDR2 | DDR, DDR2 | DDR, DDR2 | DDR, DDR2 | DDR, DDR2 |
| GraphicsAcceleration | No | No | No | No | No |
| Display&InterfaceControllers | - | - | - | - | - |
| SATA | - | - | - | - | - |
| USB | - | - | - | - | - |
| Voltage-I/O | 1.8V, 2.5V, 3.3V | 1.8V, 2.5V, 3.3V | 1.8V, 2.5V, 3.3V | 1.8V, 2.5V, 3.3V | 1.8V, 2.5V, 3.3V |