| Imagen |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | LT | LT | LT | LT | LT |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| MountingType | Panel Mount | Panel Mount | Panel Mount | Panel Mount | Panel Mount |
| Circuit | SPST | SPST | SPST | SPST | SPST |
| SwitchFunction | On-Off | On-Off | On-Off | On-Off | On-Off |
| CurrentRating(Amps) | 15A (AC/DC) | 15A (AC/DC) | 15A (AC/DC) | 15A (AC/DC) | 15A (AC/DC) |
| VoltageRating-AC | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V | 125 V |
| VoltageRating-DC | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| ActuatorType | Paddle | Paddle | Paddle | Paddle | Paddle |
| ActuatorLength | 15.88mm | 15.88mm | 15.88mm | 15.88mm | 15.88mm |
| Illumination | Illuminated | Illuminated | Illuminated | Illuminated | Illuminated |
| IlluminationVoltage(Nominal) | 12 VAC/DC | 12 VAC/DC | 12 VAC/DC | 12 VAC/DC | 12 VAC/DC |
| TerminationStyle | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) | Quick Connect - 0.250 (6.3mm) |
| PanelCutoutDimensions | Circular - 12.70mm Dia | Circular - 12.70mm Dia | Circular - 12.70mm Dia | Circular - 12.70mm Dia | Circular - 12.70mm Dia |