BD060-92-A-N-0230-L-D.pdf
| Imagen |
| Fabricante | GCT | GCT | GCT | GCT | GCT |
| Packaging | Tube | Tube | Tube | Tube | Tube |
| Series | BD060 | BD060 | BD060 | BD060 | BD060 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| ConnectorType | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle | Receptacle |
| ContactType | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket | Female Socket |
| Style | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board | Board to Board |
| NumberofPositions | 92 | 92 | 92 | 92 | 92 |
| NumberofPositionsLoaded | All | All | All | All | All |
| Pitch-Mating | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) |
| NumberofRows | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| RowSpacing-Mating | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) | 0.050 (1.27mm) |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Termination | Solder | Solder | Solder | Solder | Solder |
| FasteningType | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull | Push-Pull |
| ContactFinish-Mating | Gold | Gold | Gold | Gold | Gold |
| ContactFinishThickness-Mating | Flash | Flash | Flash | Flash | Flash |
| InsulationColor | Black | Black | Black | Black | Black |
| InsulationHeight | 0.134 (3.40mm) | 0.134 (3.40mm) | 0.134 (3.40mm) | 0.134 (3.40mm) | 0.134 (3.40mm) |
| ContactLength-Post | 0.091 (2.30mm) | 0.091 (2.30mm) | 0.091 (2.30mm) | 0.091 (2.30mm) | 0.091 (2.30mm) |